تبلیغات
بینات - حیا در قرآن.:  کافه پیام
.:  پیگیری پرونده قضایی
.:  من هنوز منتظرم
.:  سرمشق زندگی
.:  دفتر خدمات قضایی
.:  رهرو شهیدان
.:  گروه تواشیح باقرالعلوم
.:  راهنمای سامانه ثنا
.:  عطر قرآن
.:  عطش عشق
.:  محفل منتظران ظهور موعود
.:  تفاسیر صوتی دکتر محمد علی انصاری
.:  جشنواره وبلاگ نویسی
.:  غرب در نگاه شرق
.:  قران و اهل البیت علیه السلام
.:  مرکز توسعه وبلاگ نویسی دینی خراسان جنوبی
.:  جهان شناسی
.:  کوکتل مولوتف
.:  روضه آنلاین
.:  وبلاگ امام نقی
.:  یا ضامن آهو "جانم فدای امام نقی(ع)"
.:  حزب فقط حزب علی.رهبر فقط سیدعلی
.:  مـاییم و خدای خـودمـان
.:  نور مبین
.:  جانم فدای امام نقی
.:  مطالبی از سراسر اینترنت
.:  امام نقی
.:  امام نقی (ع)
.:  طلایه داران فجر
.:  رباعیــات و غزلیـات دل آوای
.:  محیط مذهبی
.:  بوی سیب
.:  یاد یاران
.:  ستوده
.:  سایت سخن زنده
.:  پایگاه بسیج شهیدان شجاعی
.:  پایگاه شهیدان شجاعی (استان البرز)
.:  فضای م.پ
.:  موسسه قرآنی نفیس ماندگار
.:  وبلاگ مذهبی
.:  صاحب الامر مهدی(عج)
.:  بهترین وبلاگ مذهبی
.:  یا غریب
.:  آفتاب مهربانی
.:  مسجدوحسینیه فاطمه الزهرا (س)
.:  پرشین وب اسکریپت
.:  علقمه
.:  ولایت
.:  وب سایت ظهور
.:  شیعه والپیپرز
.:  مقیمی گرافیک
.:  آسمان گراف
.:  شیعه فوتو
.:  ثامن گرافیک
.:  باروت
.:  حرم فوتو
.:  بی معرفت
.:  محض رضا
.:  راه های رسیدن
.:  تراب
.:  اللهم عجل لولیک الفرج
.:  فاطر
.:  عاشورانامه
.:  دانلود،آپلود،ترفند،آموزش،تفریح و . . .
.:  اس ام اس
.:  خدا همین نزدیکی هاست
.:  دفاع مقدس
.:  خشاب
.:  مقر ابوالفضل
.:  گالری قالب راسخ بلاگ
.:  شیعه پدیا
.:  دوستداران حضرت مهدی (عج)
.:  خدایا دوستت دارم
.:  کانون فرهنگی منتظران فرج
.:  منجی موعود
.:  پرتال قرآن فارسی
.:  مقدس ترین كتاب دنیا
.:  ذاکر کربلا
.:  وب سایت آبادانی
.:  منتظر فرج
.:  دانلودها
.:  تذکرة الاولیا
.:  صــــابــــریــــن
.:  توحیــــــــــــــــد
.:  ***انتظار***
.:  اسلام ناب
.:  خدا معبود من
.:  محض خدا
.:  مائده الهی
.:  معارف قرآنی
.:  ابوالفضلی
.:  نسیم
.:  گلچین90
.:  راه اینجاست ...
.:  چهارسوی علم
.:  اطلاعات وفناوری
.:  درخشندگان نایاب
.:  شگفتی های قرآن
.:  باد شن ، ستاره هاآمار آمار بازدید
 • کل بازدید:
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
آمار وضعیت وبلاگ :
 • تعداد کل مطالب :
 • مدیر بلاگ : پویا
آمار به روزرسانی :


leader site   sadid   بینات   قرآنی   quran pictures   prophet muhammad   بینات  
اگر در اجرای فایل های pdf مشکل دارید نرم افزار زیر را دریافت کنید :

pdfدانلود نرم افزار اجرای فایل های pdf

برای افزایش سرعت دانلود از برنامه زیر استفاده کنید :
idmدانلود نرم افزار IDM

firefox مرورگر محبوب خود را دانلود نمایید :

کرومSafariاپراNetscapeتراولرTheWorldIEفایرفاکس

تدبر در آیات نور |مطلب تصادفی سوره ای از قرآن سفرمجازی به اماکن مذهبی شریفه ای از نور پخش مستقیم اماکن مذهبی دانشنامه مهدویت حدیث روز
ویژه ها
بینات» چرا دنیا را دوست داریم؟

ذکر؛ ما ذکر دنیا را زیاد تکرار می کنیم. مثلا می گوییم پول، پول، پول می خواهم یا ... و با آب و تاب آن را وصف و تصور می کنیم. بنابراین دنیا برای ما ملموس است.
چگونه می توان همانند دنیا و یا حتی بهتر از آن به آخرت و دنیای پس از مرگ دلبسته شد؟...
امام حسین» امّت چه زمانی به سوی امام برمی‌گردد؟

آیا می‌دانید سوره یوسف شرح حال امام زمان (ع) است؟
یوسف چه اشكالی داشت‌ كه برادران یوسف زیر بار او نمی‌رفتند؟! تعصب آنها به قدرت خودشان، مال خودشان، ثروتشان و كارشان بود. آیا امّت با اهل بیت، رفتاری غیر از رفتار برادران یوسف با یوسف كردند؟ ...
قبلی 1 2 بعدی
حیا در 
قرآنقرآن و حیاء
استحکام روابط جمعی و خانوادگی، بهره ‏گیری شایسته از نیروهای کارآمد بر پایه احکامی چون رعایت حجاب و عفاف، اصلاح روابط صحیح زن و مرد و کنترل نگاه های حرام، جویبارهایی هستند که از کوهسار حیا سرچشمه می‏ گیرند.

تفاوت حیا با خوف، تقوا و خجالت
محور بازدارندگی در حیا ، توجه به حضور ناظر محترم و بلند مرتبه و حفظ حرمت و حریم اوست. چنان‌که پیامبر از این رهگذر به مسلمانان می‌فرمود: شرم کنید امروز از این‌که خداوند از تمام امور شما مطلع است. 

محور بازدارندگی در خوف، درک قدرت خداوند و ترس از مجازات اوست؛ چنان‌که امام محمد ‌باقر(علیه‌السلام) می‌فرمایند: به اندازه‌ی نزدیکی خدا از او حیا کن و به اندازه‌ی قدرتش از او بترس. 

محور بازدارندگی در تقوا گناه بودن و مورد غضب خدا قرار گرفتن است.

حیا با خجالت یك فرق اساسی دارد و آن این است كه خجالت امری است اضطراری؛ یعنی فردی كه خجالت می‌كشد، در حقیقت اراده‌ی اینكه كاری بكند، از او سلب شده است. به عنوان مثال فردی كه از صحبت كردن در مقابل چند نفر خجالت می‌كشد، قدرت صحبت كردن ندارد. و این نه تنها ارزش نیست، بلكه ضد ارزش است و عامل ناتوانی فرد به حساب می‌آید. اما حیا این‌گونه نیست. فرد می‌تواند صحبت كند، روحیه و قوت حرف زدن را دارد، اما شرم می‌كند كه در این جمع به خصوص از این نوع الفاظ استفاده كند و این شرم را به صورت ارادی و با كمال اختیار به خود تحمیل می‌كند.

خجالت حالتی است که به خاطر اندوهی که به قلب می‌رسد، در چهره نمایان می‌شود؛ به‌دلیل آن‌که استدلالی از بین برود یا دچار شک و شبهه‌ شود، یا آبروی او برود و در این حالت هیبت فرد دگرگون می‌شود. اما حیا یک نوع خودداری و مانع شدن است که ریشه در اراده‌ی انسان دارد و به روح او بر می‌گردد. «حیا مربوط به روح و ایمان است و خجالت مربوط به بدن و نفس» . مسائلی که در نفس و بدن پیش می‌آید، به اختیار ما نیست بلکه به طبیعت آن‌هاست، ولی روح و ایمان متعلق به اختیار هستند. این است كه حیا را به عنوان یك صفت ارزشی مطرح كرده‌اند.

» در ادامه مطلب خواهید دید : 
مفهوم حیا ، حیا در روایات ، مرز حیا و کم‏رویی ، حیا و عفت مکمل یکدیگرند ، حیا و عفت در پوششحضرت علی(ع) فرمود: «الحیاء مفتاح کل خیر.»(1)
حیا چون میوه‏ای بر درخت عقل به بار می‏نشیند و بین خوبی و بدی جدایی ایجاد می‏کند و سرشت انسان را با خصال نیک می‏ آراید.
همچنین امام(ع) فرمود:
«خردمندترین مردم، باحیاترین آنهاست.»(2)

مفهوم حیا

واژه شرم و آزرم را می‏توان در فارسی به جای حیا قرار داد. در برخی منابع، اجتناب نفس از اموری که هراس، ملامت و مجازات را به دنبال دارد، حیا نامیده‏اند که دو نوع است: نفسانی و ایمانی. نوع اول را خداوند در تمامی آحاد بشر قرار داده است. ایمان، اصولاً شرمی است که مؤمن به جهت خوف از پروردگار، از ارتکاب معصیت پرهیز می‏نماید. در تأیید این مطلب امام سجاد(ع) فرمود:
«از خدا بترس، به سبب قدرتی که بر تو دارد و از او شرم کن، به جهت نزدیکی‏اش به تو.»(3)
برخی از مفسّران معاصر خاطرنشان نموده‏اند این واژه از حیات گرفته شده است زیرا بر اثر شرم و احساس قُبح امکان دارد تغییری در روند زندگی آدمی پدید آید، مانند حالتی که در چهره و گونه‏های افراد بر اثر این خصلت پدید می‏آید.
از پاره‏ای روایات استفاده می‏شود که انسان وقتی مرتکب گناهی شود و از آن استغفار نماید و با یادآوری حالت معصیت شرمسار گردد خداوند وی را می‏آمرزد و سیئاتش را به حسنات تبدیل می‏کند. بنابراین حالت روانی پس از توبه، شکلی از حیاست. حیا برخاسته از عزت نفس و بیداری وجدان است که با فروغ آن انسان از منکرات و پلیدی‏ها ناراحت می‏شود اما در حالت بی‏حیایی آنچنان گستاخ می‏گردد که در برابر پروردگار دست به عصیان می‏زند. آفاتی چون خودخواهی و تکبر، بی‏ حیایی را در انسان تشدید می‏نماید.


حیا در روایات
زندگی سعادت‏ آفرین برای بشر در سایه شناخت پروردگار و عمل به دستورهای جاودانی اسلام به دست می‏آید. از آنجا که حیا صفتی است در نهاد انسان که با کسب ایمان و تلاشی مطلوب به شکوفایی می‏رسد، ائمه معصومین(ع) در توصیه‏های خویش به رعایت حیا همراه با ایمان به خدا تأکید نموده‏اند. صفت حیا با ایمان، مقبول‏تر و ایمان با حیا پسندیده‏ تر است. رسول خدا(ص) فرمود:
«ایمان پیکری است برهنه که لباسش حیاست.»(5)
اگر حیا از میان افراد اجتماع رخت بربندد، ایمان آنها نیز دستخوش دگرگونی و بی‏ثباتی می‏گردد و نه تنها اثرات سوء آن، حلقه اتصال بنده با خدا را می‏ساید بلکه زشتی‏ها و رذیلت‏های بی‏حیایی چونان تبری روابط سالم اجتماعی را می‏گسلد. پیامبر اکرم در چگونگی شرم و حیا از خداوند متعال می‏فرماید: «از خداوند آن طور که شایسته است شرم کنید و حیا داشته باشید. هیچ کدام‏تان نخوابید مگر آنکه مرگ را پیش رو ببیند و سرش و آنچه را در آن است (چشم و گوش) از معصیت حفظ کند و شکمش و آنچه را در آن است (از مال حرام) نگه دارد و به یاد گور و پوسیده شدن در قبر باشد. هر که آخرت را بخواهد باید به زر و زیور آن آراسته گردد.»(6)
صاحب حیا وجودش خیر و نیکی است زیرا در اثر شرم از پروردگار، نفس خویش را به معصیت آلوده نمی‏کند و به واسطه حیا از خدا به انسان‏ها شر و بدی نمی‏رساند و به حقوق‏شان تجاوز نمی‏کند. مسلح شدن به سلاح حیا، مصونیت از امراض روحی و روانی را برای آدمی به ارمغان می‏آورد و او را در پیمودن پله‏ های سعادت و رستگاری یاری می‏رساند.
 پیشوایان دینی برای حیا درجاتی قائل شده‏اند پیامبر اکرم(ص) برای حیا پنج درجه ذکر کرده است:
1ـ پایین‏ترین مرتبه حیا که مربوط به عوام‏الناس است و مانع گناه می‏گردد.
2ـ حیای تقصیر، به این معنا که شخص، شرم می‏کند مرتکب عملی گردد که مقصر واقع شود.
3ـ حیای کرامت، که به سبب بزرگواری و عزت حق، از ارتکاب خلاف جلوگیری کند.
4ـ حیای محبت، که ناشی از تابش شعاع محبت الهی بر قلب انسان است و اجازه مخالفت با حق را نمی‏دهد.
5ـ حیای هیبت، که علت آن خشیت از خالق جهان است.(7)
امام صادق(ع) در رهنمودی، حیا را چنین تقسیم‏بندی فرمود: «حیا دو نوع است؛ حیای عقل که انسان را از گفتن و ارتکاب خلاف باز دارد و حیای جاهلانه (احمقانه) که انسان را از تکامل و پیشرفت باز دارد.»(8)
حیای مطلوب و پسندیده، حیای عقل (صادق) است و حیای مذموم، حیای جهل (کاذب) می‏باشد. کسی که چیزی را نمی‏داند و فراگیری آن از نظر عقل و شرع لازمه زندگی است، اگر دچار شرم و خجالت باشد و نپرسد، مبتلا به حیای جهل است. بنابراین کوتاهی در دستیابی به علم و اطلاعات پذیرفته نیست و چه بسا به جهت این سستی، در عالم آخرت مورد مؤاخذه و مجازات قرار گیرد. حیا از انجام معصیت و یا هر عمل زشتی، فضیلت است اما حیا در فراگیری احکام دینی، رذیلت است.

مرز حیا و کم‏رویی
وجه منفی حیا، کم‏رویی است. شخص کم‏رو با پاکدامنی و عزت نفس به این مرحله نرسیده بلکه به سبب عقده حقارت و یا خودکم‏بینی و ضعف نفسانی به این عارضه مبتلا شده است. در بعضی افراد ترس، علت کم‏رویی بوده و در مراحل مختلف زندگی اعم از حرف زدن، راه رفتن، غذا خوردن و معاشرت با دیگران بروز می‏کند. متأسفانه برداشت غلط از حیا سبب شده بعضی آن را با کم‏رویی که یک مرض روحی و روانی است، یکی گرفته و به تحسین و تمجید از این اشخاص بپردازند و عملاً راه اصلاح و درمان را به روی آنان ببندند. مبتلایان به کم‏رویی اغلب افرادی هستند که از اجتماع گریزانند و به هنگام حضور در جمع، دچار شرمی ناخواسته و مضر می‏شوند. ضربان قلب‏شان بالا می‏رود و ممکن است دچار لرزش شوند و اندوخته‏های ذهنی آنان به هم ریخته و یا به فراموشی سپرده شود. اطرافیان و تمام کسانی که با اشخاص کم‏رو مرتبط هستند در افزایش یا کاهش این عارضه سهیم و دخیلند. البته تأثیر والدین، معلمان و دوستان بیش از دیگران می‏باشد. پدر و مادر عیبجو و خرده‏گیر به گوشه‏گیری و کم‏رویی فرزند کمک می‏کنند و معلم ناوارد با زخم زبان و دوستان نالایق با طعن و مسخره، مقدمات ترک اجتماع و انزوای فرد را فراهم می‏نمایند.
خجالت و کم‏رویی را می‏توان با تمرین و ممارست، مشاوره و رجوع به روانپزشک از بین برد و یا به حداقل کاهش داد. چنین ویژگی صرفا ارثی نیست بلکه در بیشتر مواقع اکتسابی بوده اما امکان رهایی از آن وجود دارد. پدران و مادران باید با تلاش سازنده روحیه جرئت و پرسشگری را در فرزندان بپرورانند و به آنها آموزش دهند آنچه را نمی‏دانند بپرسند تا در آینده به دلیل جهل و بی‏اطلاعی، خسارت‏های بزرگی متوجه آنها نشود.

حیا و عفت مکمل یکدیگرند
در ادبیات مذهبی، واژه عفت و حیا اکثرا در کنار هم به کار می‏روند و در انجام یک عمل پسندیده و یا ترک یک کار نادرست، لازم و ملزوم یکدیگرند. استمرار حیا آدمی را به عفت و پاکدامنی سوق داده و از زشتی‏ها و پلیدی‏ها حفظ می‏کند. عفت نفس، انسان را از ارتکاب گناهانی چون خوردن مال حرام (عفت شکم) و فحشا (عفت جنسی) و فحش و دشنام (عفت زبان) باز می‏دارد، در حالی که حیا حالتی موقت است که به هنگام روبه‏رو شدن با یک صحنه خلاف و گناه به انسان دست می‏دهد. لغت‏شناس معروف، راغب اصفهانی، می‏گوید: عفت حالتی است در نفس که آدمی را از غلبه شهوت مصون می‏دارد و بیشترین خودداری مربوط به شهوت فرج و شکم است. بنابراین اصل عفت، پرهیز از گرایش‏های حرام بخصوص در زمینه‏های جنسی و مالی می‏باشد.(9)
از مشخصه‏های مؤمن، عفت و پاکدامنی است که قرآن بدان سفارش کرده و اولیای الهی بر رعایت آن تأکید نموده‏اند. مردی به امام باقر(ع) عرض کرد: من کم‏کارم، عملم در عبادت ضعیف است و روزه مستحبی کم می‏گیرم ولی امیدوارم جز حلال نخورم. حضرت فرمود: چه عبادتی بهتر از اینکه آدمی در امور مربوط به شکم و فرج عفیف باشد.(10)

حیا و عفت در پوشش
در فرهنگ اسلامی حیا و عفت به عنوان یک خصلت انسانی مبنای روابط زن و مرد است. پوشش و متعلقات آن در راستای حفظ و رشد این ویژگی ارزنده قرار دارد و منع از تبرّج و نگاه حرام با این هدف صورت گرفته است. قرآن کریم در داستان آفرینش آدم و حوّا به تلاش آنها برای ستر عورت اشاره می‏کند که ناشی از کشش فطری و درونی به حیاست. با مرور تاریخ زندگی انسان‏های پیشین و آثار به جا مانده از کتیبه‏ها و نقاشی‏ها در می‏یابیم که علت اصلی اختیار پوشاک، سرما و گرما نبود، بلکه داشتن حیا دلیل اصلی پوشاندن شرمگاه بوده است. مسئله پوشش، قبل از اسلام و ادیان مختلف رایج بوده ولی حد و مرز آن توسط اسلام تعیین شده است. پوششی که در قالب حجاب وضع گردیده، عامل نیرومندی برای حفظ عفت و حیاست. اگر وظیفه پوشش، بیشتر به زن تعلق گرفته، از این‏روست که ملاک آن مخصوص زنان می‏باشد زیرا آنها بیشتر به خودنمایی و جلوه‏گری تمایل دارند، بر خلاف مردان که به نگاه کردن و چشم‏ چرانی گرایش دارند. فلسفه پوشش در مکتب اسلام چند چیز است:
1ـ ارزش و احترام زن: زن مسلمان در جامعه، تجسم عفت و حیاست و داشتن پوشش، او را محترم داشته، از نگاههای ناپاک و آلوده مصون می‏دارد و این مقامی ارزشمند و جایگاهی والا برای او به ارمغان می‏آورد.
حضرت زهرا(س) ملاک برتری زن را به حفظ و صیانت از خویش می‏داند.(11)
2ـ استواری اجتماع: زنان بخش عظیمی از نیروی فعال جامعه را تشکیل می‏دهند و با حضور در ابعاد مختلف: سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی نقش مؤثری را در پیشرفت و رشد ملت‏ها به عهده می‏گیرند. حضور بانوان در محیط کار و فعالیت، همراه با پوشش مناسب، آنها را از تعرض نامحرمان حفظ کرده و سبب می‏شود با امنیت و آرامش خاطر به انجام وظایف بپردازند. در فضایی که معاشرت زن و مرد آزاد باشد، فساد و بی‏بند و باری رشد کرده و به ضعف و رکود فعالیت‏های اجتماعی می ‏انجامد.
3ـ تحکیم پیوند خانوادگی: ارتباط صمیمی بین زن و شوهر، بقای کانون گرم و پرنشاط خانواده را تأمین نموده، این هدف حاصل نمی‏شود مگر با محدود کردن بهره‏وری‏های مشروع، در خانواده و منع لذت‏جویی‏های غیر مشروع در محیط اجتماع. در پرتو پوشش و حجاب واقعی به روابط آزاد زن و مرد پایان داده می‏شود و آنها خود را ملزم به پاسداری از حریم و بنیان خانواده می‏دانند و از گسیختن و نابودی ارتباطات خانواده جلوگیری به عمل می‏آورند.
4ـ امنیت و آرامش روانی: سست شدن حریم حیا و عفاف بین زن و مرد سبب هیجانات و تقاضاهای فزاینده جنسی می‏شود و به دنبال آن امنیت از افراد جامعه سلب می‏گردد. دین مبین اسلام بر زنان واجب کرده که با حُجْب و حیا قدم به اجتماع گذارند و با رفتارهایی ناشایست فضای جامعه را ملتهب نکنند و خود و دیگران را به گرداب متلاطم گناه نکشانند. در ضمن از مردان می‏خواهد با نگاههای هرز و حرام سلامت جامعه را از بین نبرند. پیشوایان دین که همواره بر سعادت و راهنمایی انسان‏ها تأکید داشته‏اند در خصوص پوشش زنان دستورهایی فرموده‏اند که حاوی نکات ظریف و دقیقی است و رعایت آنها مصالح فردی و اجتماعی را سبب می‏گردد.
اسما دختر ابوبکر ـ خواهر عایشه ـ به خانه پیامبر آمد در حالی که جامه‏ای نازک و بدن‏نما پوشیده بود. رسول اکرم(ص) روی خویش را از او برگرداند و فرمود: ای اسما، همین که زن به حد بلوغ رسید، درست نیست چیزی از بدن او دیده شود مگر چهره و دست، از مچ به پایین.(12)
امام علی(ع) فرمود: شخصی نابینا به خانه فاطمه آمد و اجازه خواست به حضورش برسد. فاطمه خود را پوشانید. پیامبر به او فرمود: چرا خود را پوشاندی با اینکه او نابینا است و تو را نمی‏بیند؟ فاطمه گفت: اگر او مرا نمی‏بیند، من او را می‏بینم.(13)
بنابراین حفظ حیا و پوشش وظیفه‏ای است که زنان و مردان باید بدان گردن نهند زیرا بی‏توجهی و غفلت یک قشر می‏تواند زمینه سوء استفاده و تخریب روابط سالم اجتماعی را فراهم کند.
علاوه بر پوشش، نوع رفتار و برخورد زنان و مردان در جامعه قابل توجه است. سخن گفتن از روی ناز و کرشمه که دل مردان را وسوسه کند و موجبات فساد را فراهم نماید، از طرف شارع مقدس منع شده است. وقار در سخن و حیا در کلام، حکمی است که از طرف خداوند به زنان پیامبر فرمان داده شده: «مواظب باشید در سخن، نرمش زنانه و شهوت‏ آلود به کار نبرید که موجب طمع بیماردلان گردد. به خوبی و شایستگی سخن گویید.»(14)
ابوبصیر می‏گوید: در مسجد کوفه زنی را قرآن یاد می‏دادم، یک بار با او یک کلمه شوخی کردم. بعد که در مدینه حضور امام باقر(ع) شرفیاب شدم، مرا سرزنش کرد و فرمود: «هر کس در خلوت مرتکب گناه شود، خداوند به او اعتنایی نمی‏کند.» من از خجالت سر به زیر انداختم. فرمود: «توبه کن و دیگر با آن زن نامحرم مزاح نکن.»(15)
ریشه بسیاری از مشکلات و نابسامانی‏های افراد بشر فقدان و یا ضعف حیا و عفت است، زیرا این فضیلت ارزنده در به وجود آوردن زندگی سالم و شاداب و به دور از تنش‏های اخلاقی و اجتماعی تأثیرگذار است. هر کجا حضور حیا و عفت کمرنگ شده انسان دچار خسران گردیده، نه تنها از پیشرفت واقعی عقب مانده بلکه غمی سنگین و ندامتی همیشگی وجودش را احاطه کرده است. با یادآوری، شناخت و عمل به این فضیلت فراموش‏شده، گرفتاری‏های بشر امروزی حل می‏گردد و قفل‏های بسته گشوده می‏شود و به دام‏افتادگان هوا و هوس در سایه عفت و حیا طعم شیرین آزادی و بندگی پروردگار را خواهند چشید.

پی‏ نوشتها:
1 ـ غررالحکم، ج1، ص93.
2 ـ همان، ج2، ص380.
3 ـ بحارالانوار، ج71، ص336.
4 ـ احزاب، آیه 53.
5 ـ مشکاة‏الانوار، ح1391.
6 ـ همان، ح1390.
7 ـ مصباح‏الشریعه، ص403.
8 ـ بحارالانوار، ج71، ص331.
9 ـ معارف و معاریف، سیدمصطفی حسینی دشتی، ص394.
10 ـ اصول کافی، ج4، ص243.
11 ـ کشف‏الغمه، ج2، ص23.
12 ـ مسئله حجاب، ص137 به نقل از سنن ابوداوود، ج2، ص383.
13 ـ بحارالانوار، ج4، ص38.
14 ـ احزاب، آیه 32.
15 ـ وسائل ‏الشیعه، ج14، ص144.
-------------
منبع :خلاصه ای از مقاله زهرا نساجی در نشریه  پیام زن ، دی 1382، شماره  142 .
گردآوری و تنظیم : پورتال پژوهشی علوم و معارف قرآن کریم ؛ بینات .


 30 شهریور 90 - طبقه بندی: معارف قرآن،
فتوبلاگ قرآن buy cialis usa
فتوبلاگ قرآن 16 آذر 97 12:53 ق.ظ

Wow all kinds of fantastic information.
how does cialis work cialis for daily use cialis professional from usa cialis generico lilly cialis pills in singapore buying brand cialis online cialis prices non 5 mg cialis generici where to buy cialis in ontario if a woman takes a mans cialis


فتوبلاگ قرآن Buy cialis
فتوبلاگ قرآن 15 آذر 97 05:25 ق.ظ

Thanks! Ample data.

cialis tablets for sale cialis generico lilly interactions for cialis we like it safe cheap cialis cialis from canada cost of cialis per pill generic cialis at walmart cialis online napol acheter du cialis a geneve cialis australia org


فتوبلاگ قرآن Cialis prices
فتوبلاگ قرآن 14 آذر 97 11:24 ق.ظ

Cheers. Loads of facts!

cialis dosage recommendations compare prices cialis uk generic cialis safe site to buy cialis online tadalafil 5mg generic cialis pill online cuanto cuesta cialis yaho cialis 5 mg buy cialis sicuro in linea buy cialis sample pack


فتوبلاگ قرآن Online cialis
فتوبلاگ قرآن 13 آذر 97 11:58 ب.ظ

With thanks, Helpful information!
cialis italia gratis il cialis quanto costa cialis 5mg cialis 100 mg 30 tablet cialis side effects cialis kaufen bankberweisung cialis savings card cialis tablets australia viagra or cialis when will generic cialis be available


فتوبلاگ قرآن Buy cialis
فتوبلاگ قرآن 13 آذر 97 12:59 ب.ظ

Nicely put. Regards!
acquisto online cialis generic low dose cialis cialis dosage wow look it cialis mexico cialis official site overnight cialis tadalafil brand cialis nl buy cialis sample pack generic cialis tadalafil pastillas cialis y alcoho


فتوبلاگ قرآن Cialis pills
فتوبلاگ قرآن 13 آذر 97 01:29 ق.ظ

Amazing postings, Thanks.
where to buy cialis in ontario enter site very cheap cialis cialis generic tadalafil buy buy cialis sample pack cilas cialis rezeptfrei sterreich price cialis wal mart pharmacy free generic cialis where to buy cialis in ontario buying cialis overnight


فتوبلاگ قرآن buy cialis cheap
فتوبلاگ قرآن 12 آذر 97 12:27 ب.ظ

Whoa loads of awesome tips!
cialis generic availability comprar cialis navarr cialis kaufen bankberweisung cialis manufacturer coupon free generic cialis cialis usa cost cialis dose 30mg cialis prices in england cialis sale online cialis generico postepay


فتوبلاگ قرآن cialis
فتوبلاگ قرآن 12 آذر 97 01:09 ق.ظ

Thank you. Quite a lot of info!

cialis arginine interactio cialis purchasing cialis tadalafil cialis 20mg side effects of cialis when can i take another cialis cialis preise schweiz we recommend cialis best buy buy cialis sample pack canadian discount cialis


فتوبلاگ قرآن buy cialis online without a prescription
فتوبلاگ قرآن 11 آذر 97 12:02 ب.ظ

Thank you. Valuable stuff.
prescription doctor cialis cialis side effects dangers if a woman takes a mans cialis overnight cialis tadalafil cialis 5mg billiger cialis 20 mg effectiveness recommended site cialis kanada tadalafil tablets cialis patentablauf in deutschland cialis per paypa


فتوبلاگ قرآن buy generic cialis online
فتوبلاگ قرآن 11 آذر 97 01:01 ق.ظ

Appreciate it. Quite a lot of content!

buying cialis overnight cialis patentablauf in deutschland wow cialis 20 cialis great britain recommended site cialis kanada online prescriptions cialis chinese cialis 50 mg low cost cialis 20mg callus compare prices cialis uk


فتوبلاگ قرآن Cialis canada
فتوبلاگ قرآن 10 آذر 97 11:49 ق.ظ

Wonderful info. Cheers!
safe dosage for cialis cialis taglich cialis with 2 days delivery click here take cialis cialis official site generic cialis tadalafil how does cialis work when can i take another cialis how to purchase cialis on line cialis kaufen


فتوبلاگ قرآن buy cialis pills
فتوبلاگ قرآن 10 آذر 97 12:33 ق.ظ

Great information. Appreciate it.
generico cialis mexico buy cialis cheap 10 mg only now cialis for sale in us achat cialis en suisse we like it cialis price cialis pas cher paris cialis super kamagra cheap cialis cost of cialis per pill prix de cialis


فتوبلاگ قرآن buy cialis cheap
فتوبلاگ قرآن 9 آذر 97 01:05 ب.ظ

Many thanks, Plenty of tips!

wow cialis tadalafil 100mg cialis soft tabs for sale cialis bula prices for cialis 50mg online cialis cialis soft tabs for sale cialis 10mg prix pharmaci legalidad de comprar cialis cialis patent expiration walgreens price for cialis


فتوبلاگ قرآن buy cialis pills online
فتوبلاگ قرآن 9 آذر 97 01:27 ق.ظ

Really a good deal of helpful knowledge.
cialis australian price warnings for cialis cialis 5mg walgreens price for cialis cialis free trial cialis online napol cialis 5 mg para diabeticos il cialis quanto costa cialis bula buy cialis cheap 10 mg


فتوبلاگ قرآن Generic cialis
فتوبلاگ قرآن 8 آذر 97 02:06 ب.ظ

Point certainly used!!
cialis 100mg suppliers tadalafil 20mg cialis 50 mg soft tab cialis dosage recommendations cialis generic tadalafil buy prix cialis once a da we choice cialis uk cialis sicuro in linea cialis side effects dangers where do you buy cialis


فتوبلاگ قرآن buy cialis medication
فتوبلاگ قرآن 8 آذر 97 01:49 ق.ظ

You made your point pretty effectively!!
tadalafil tablets we choice cialis pfizer india cialis tadalafil buy cialis online cialis side effects dangers cialis generico milano cialis 50 mg soft tab where cheapest cialis cialis savings card order cialis from india


فتوبلاگ قرآن Cialis generic
فتوبلاگ قرآن 7 آذر 97 01:21 ب.ظ

You've made your position very well.!
acheter cialis kamagra 200 cialis coupon cialis official site estudios de cialis genricos cialis 5 mg scheda tecnica we choice free trial of cialis price cialis per pill prix cialis once a da cialis 5 effetti collaterali cialis purchasing


فتوبلاگ قرآن buy cialis no rx
فتوبلاگ قرآن 7 آذر 97 01:24 ق.ظ

Nicely put. With thanks.
import cialis opinioni cialis generico cialis 100 mg 30 tablet tadalafil cialis farmacias guadalajara only best offers cialis use how to purchase cialis on line cialis usa cost only best offers 100mg cialis cialis with 2 days delivery


فتوبلاگ قرآن levitra 10 mg kopen
فتوبلاگ قرآن 19 مهر 97 05:34 ق.ظ

Point well used!!
buy levitra 20 mg vardenafil vardenafil levitra 20 mg levitra prices levitra without a doctor prescription levitra buy levitra online vardenafil levitra 20mg


فتوبلاگ قرآن Generic cialis
فتوبلاگ قرآن 10 مهر 97 04:03 ق.ظ

Appreciate it, Plenty of info.

cialis rezeptfrei sterreich prix de cialis comprar cialis 10 espa241a cuanto cuesta cialis yaho deutschland cialis online cialis online cialis pills in singapore online cialis cialis 5 effetti collaterali cialis vs viagra


فتوبلاگ قرآن buy cialis online
فتوبلاگ قرآن 8 مهر 97 01:31 ق.ظ

Thanks, Loads of material.

enter site natural cialis achat cialis en suisse generic cialis at the pharmacy low cost cialis 20mg cialis 5mg cialis qualitat female cialis no prescription price cialis per pill recommended site cialis kanada cialis qualitat


فتوبلاگ قرآن canadian online pharmacies
فتوبلاگ قرآن 31 شهریور 97 04:25 ب.ظ

This is nicely put. !
canadian pharmaceuticals reviews online canadian pharmacy canadianpharmacyusa24h is it legal canadian pharcharmy online24 drugs for sale online canadian pharmacy world drugs for sale deep web online pharmacies legitimate canada online pharmacies medication canadian pharmacy


فتوبلاگ قرآن http://cialisvonline.com/
فتوبلاگ قرآن 28 شهریور 97 06:05 ب.ظ

Thanks a lot, Useful stuff.
generico cialis mexico cialis lowest price cialis purchasing cialis coupons buying cialis overnight cialis in sconto ou trouver cialis sur le net cialis efficacit cialis price thailand are there generic cialis


فتوبلاگ قرآن http://cialisvbuy.com/
فتوبلاگ قرآن 27 شهریور 97 02:52 ب.ظ

Incredible tons of excellent tips.
generic cialis with dapoxetine generic cialis in vietnam buy cialis online cheapest cialis kaufen wo we like it cialis soft gel compare prices cialis uk acheter du cialis a geneve cost of cialis cvs compare prices cialis uk cialis 20mg prix en pharmacie


فتوبلاگ قرآن viagrayosale.com
فتوبلاگ قرآن 15 شهریور 97 02:58 ق.ظ

Really many of valuable data.
generic cialis pro buy cialis uk no prescription cialis rezeptfrei preis cialis 20mg schweiz generic cialis levitra when will generic cialis be available cialis generico lilly price cialis best cialis para que sirve click here take cialis


فتوبلاگ قرآن online pharmacy canada
فتوبلاگ قرآن 13 شهریور 97 06:56 ب.ظ

Useful stuff. Kudos.
drugs for sale usa pharmacy online pharmacy canada pharmacy canada best canadian discount pharmacies in ocala fl buy viagra online usa pharmacy onesource canada viagra trusted pharmacy canada canada medication list


فتوبلاگ قرآن http://cialissv.com/
فتوبلاگ قرآن 12 شهریور 97 01:26 ق.ظ

Seriously plenty of valuable tips!
low cost cialis 20mg buy cialis sample pack cialis 100mg suppliers prescription doctor cialis free cialis cialis online holland cialis tadalafil online tesco price cialis cialis generique we recommend cialis best buy


فتوبلاگ قرآن http://cialisvipsale.com/
فتوبلاگ قرآن 11 شهریور 97 12:27 ب.ظ

Excellent write ups. Cheers.
cialis bula cialis prezzo di mercato cialis patent expiration cialis 5 mg funziona cialis for daily use where cheapest cialis cialis 20 mg best price cialis arginine interactio cialis 5 mg effetti collateral cialis rezeptfrei sterreich


فتوبلاگ قرآن http://viabiovit.com/online-pharmacy-online.html
فتوبلاگ قرآن 23 مرداد 97 03:08 ق.ظ

You suggested that terrifically.
buy viagra sildenafil viagra online without order viagra online cheap buy price viagra generic sildenafil cheap generic sildenafil how to buy viagra uk can i buy viagra without prescription pharmacies buy viagra china


فتوبلاگ قرآن Buy cialis online
فتوبلاگ قرآن 7 خرداد 97 02:23 ق.ظ

Awesome advice. Cheers.
recommended site cialis kanada cilas buy brand cialis cheap cialis 100mg suppliers where to buy cialis in ontario cialis 5 effetti collaterali interactions for cialis enter site very cheap cialis cialis venta a domicilio cialis usa cost


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

این سایت را صفحه خانگی خود كنید ! تماس با مدیر سایت ! اضافه کردن این سایت به علاقه مندیها ! لینک RSS
پژوهشنامه قرآنی آنلاین

«بینات» آیینه قرآن است ؛ همان گونه که خداوند قرآن را هدی للناس قرار داد ، "بینات" نیز علاوه بر حفظ جنبه علمی ، مقالاتی کاربردی و قابل استفاده برای مخاطب عام و خاص ارائه نموده است بعون الله تعالی و علیه التکلان.
وب نوشت "بینات" ارتباطی با نشریه پژوهشی بینات ندارد
                                 انه ولی التوفیق


   سبک زندگی  ازدواج در قرآن
   اعتماد به نفس و قرآن  دلیل تمسخر و توهین مقدسات
   بیداری اسلامی و قرآن  اقتصاد


.: مقالات بیشتر در چه موضوعی باشد؟ :. حتما از این گالری زیبا بازدید نمایید .:

گالری عکس قرآنی


جستجو توسط گوگل

در كل اینترنت
در این وبلاگ
میان صفحات فارسی


 :. در این گروه ، پژوهش های قرآنی ، پاسخ سوالات از قرآن ، دانلود تلاوت و اذان ، اخبار قرآنی و ... ارائه می شود که به ایمیل شما ارسال می گردد  .:
Google Groups
ایمیل خود را وارد کنید :

 :. ارسال مطالب جدید به ایمیل شما .:
آر اس اس بینات
 • پیشنهاد بینات
 • عترت در قرآن
 • معارف قرآنی
 • نگاه نو
 • پاسخ قرآن